O firmie » 

Historia papieru

 

Dziś papier toaletowy jest produktem powszechnie znanym i używanym na całym świecie. Mimo tego, że nie jest uznawany za artykuł szczególnie szlachetny, z pewnością jest niezastąpiony w codziennym życiu.

Zanim wynaleziono papier toaletowy znany nam w obecnej formie korzystano z najprzeróżniejszych materiałów. Począwszy od trawy, liści, siana, mchu poprzez wodę, śnieg, piasek, a nawet kamienie, kolby kukurydzy czy muszle. Stopniowo przechodzono do używania różnego rodzaju tkanin, takich jak szmaty wełniane, konopne, koronki lub gąbki zamoczone w wodzie. Jednymi z długo utrzymujących się miejsc służących załatwianiu potrzeb fizjologicznych były jeziora i rzeki, ponieważ rozwiązywały problem braku papieru.

Dopiero na początku XVIII wieku popularną formą papieru toaletowego stają się gazety.
Ich niska cena oraz szeroka dostępność powoduje, że z biegiem czasu wydawcy sprzedają je ze specjalnym otworem w narożniku, służącym do powieszenia ich w ubikacji.

Sytuacja ulega zmianie w 1857 roku, kiedy to Joseph Gayetty wprowadza na rynek amerykański pierwszy fabrycznie produkowany papier toaletowy. Jego cechą charakterystyczną było nazwisko producenta drukowane na każdym arkuszu oraz nietypowa reklama zachwalająca papier jako "doskonale czysty artykuł do toalety i ochrony przed hemoroidami". Kolejny przełomowy moment nastąpił kilkanaście lat później, kiedy to pojawił się papier toaletowy w rolce, produkowany przez Scott Paper Company - ówczesnego potentata w branży papierów higienicznych.

Wiek XX to ciągłe udoskonalanie produktu, powstanie papieru wolnego od drzazg, bardziej miękkiego i grubszego. O jego dużym znaczeniu nie tylko w życiu codziennym może świadczyć fakt, że podczas II Wojny Światowej oddawał wizerunek Hitlera, w czasie konfliktu w Zatoce Perskiej Amerykanie używali go do kamuflowania czołgów, a w ostatnich latach posłużył do stworzenia komiksu o znanych politykach. Współcześnie obok coraz śmielszych sposobów wykorzystania papieru toaletowego używa się go przede wszystkim zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Nieco inaczej kształtowała się historia ręczników papierowych i chusteczek higienicznych. Ręczniki papierowe, bardzo popularne w dzisiejszych czasach po raz pierwszy zostały wyprodukowane przez papierowego potentata - firmę Scott Papier Company na początku XX wieku. Stworzona przez przypadek grubsza bibułka papierowa nie nadawała się na papier toaletowy, więc została pocięta na małe kawałki i zaczęła służyć jako jednorazowy ręcznik. Wynalazek szybko zdobył wielu zwolenników i zaczął być masowo produkowany.
Przyczynił się do tego z pewnością ówczesny pogląd, zakładający, że jednorazowe ręczniki papierowe zapobiegają szerzeniu się chorób.

Podobną karierę odniosły chusteczki higieniczne. Ich poprzednikiem były papierowe bandaże i filtry powietrza używane w maskach przeciwgazowych podczas I Wojny Światowej. Kiedy wyprodukowane przez amerykańską firmę artykuły przestały być używane na froncie, rozpoczęto sprzedawać je jako ręczniki do twarzy, przeznaczone głównie do usuwania makijażu. Z biegiem czasu chusteczki higieniczne stały się artykułem niezastąpionym w codziennym życiu i wyparły wcześniej stosowane chustki z tkanin.

Ukazanie ewolucji w procesie produkcji papierów higienicznych potwierdza wciąż rosnące zapotrzebowanie na owe wyroby. Fakt ten motywuje do tego by tworzone przez nas papiery toaletowe, ręczniki, serwetki i chusteczki odznaczały się coraz wyższą jakością i spełniały oczekiwania wymagających klientów.


Zapraszamy do zapoznania się ze schematem naszego procesu produkcji, więcej...

Facebook